vdp manager icon

App Specs
File size:
28.48 MB
Version:
2.1
Released:
July 25, 2011
Updated:
January 9, 2013


Follow Uson Google+

Description
VDP Manager and VDP Viewer are the two exciting tools to design and publish your interactive publications with Valensas Digital Publishing platform, VDP (http://www.valensas.com/vdp/en/index.html) on AppStore.

VDP Manager features a vibrant visual interface to customize a magazine's design. You can easily drag and drop interactive components like video and music files, photo gallery, web and etc. to your pages, define volume and version numbers, design different contents in vertical and horizontal mode and publish your magazine. You can review the How to Use information from the following link http://www.valensas.com/vdp/mac
VDP Manager can only be downloaded via the MacApp Store.
http://itunes.apple.com/us/app/vdp-manager/id449140075?mt=12

VDP Viewer is an application to display your company's publishings and allows you to see how the magazine looks on the iPad. You can examine the graphical layout in advance in your local instantly.
When first starting the application, it is assumed that you have selected one of the available VDP Manager servers from the list that appears on your iPad screen.
http://itunes.apple.com/us/app/vdp-viewer/id448297782?mt=8

IMPORTANT: You can use VDP Viewer only if your iPad and Mac are on the same network and you must have published a magazine from vdp manager first.

VDP Viewer, Valensas Dergi Platformu için geliştirdiğiniz yayınları gösteren bir uygulamadır. Mac üzerinde çalışan ve ücretsiz olarak indirebileceğiniz VDP Manager uygulaması ile birlikte çalışır. VDP Manager uygulamasında görsel bir arayüz üzerinde tasarladığınız dergiyi yayınlayabilir ve iPad üzerinde VDP Viewer ile görüntüleyebilirsiniz.

Valensas Dergi Platformu (http://www.valensas.com/vdp) içerisinde yer alan özellikler:
İnteraktif içerikler: Video ve müzik dosyaları, fotoğraf galerisi, butonlar ve HTML5 web sayfaları ile çok daha fazlası!
Web tabanlı içeriklere erişim,
Dikey ve yatay kullanımda farklı içerik,
Tam ekran videolar,
Favori sayfalar,
...ve VDP'yi kullanmaya başladığınızda size özel çözümlerle; değiştirilebilir kullanıcı arayüzü tasarımı, sponsorluk ve reklam alanları, anlık istatistikler ve raporlar, sosyal medya entegrasyonu, dergi içinden online alışveriş, App Store abonelik sistemi, size özel katolog sayfası, GPS ve harita sensörlerine erişim.

ÖNEMLİ: Bu uygulamayı kullanmak için VDP Manager uygulaması gerekmektedir. VDP Manager Apple MacApp Store üzerinde bulunabilir. Sadece aynı ağ içerisinde bulunan iPad ve Mac'ler birbirleriyle çalışabilir. Uygulama ilk açıldığında kullanılabilecek vdp manager sunucularının listesinden bir elemanın seçilmesi beklenir. VDP Manager'ın nasıl çalıştığını detaylı olarak http://www.valensas.com/vdp/mac adresinden öğrenebilirsiniz.

What's New
 • Lots of visual bugs fixed
 • Layering is added for interactive objects

 • vdp manager (com.valensas.vdpmanager) is a Mac software application that has been discovered and submitted by users of Software.com.

  Operating System: Mac

  Default Install Path: /Applications/vdp manager.app

  Minimum OS version: 10.7

  Copyright: Valensas 2012